Tehotenské fotenie

Očakávanie nového prírastku je jedno z najkrajších období v živote ženy. Rastúce bruško pristane každej budúcej mamičke. Každá mamička je počas tehotenstva výnimočne krásna a očarujúca. Snažím sa preniesť túto výnimočnosť do fotografií a vytvoriť tak nezabudnuteľné spomienky, ktoré vám ostanú po celý život.

Pokúsim sa vám odpovedať na najdôležitejšie otázky týkajúce sa tehotenského fotenia.  Ak by ste tu ale niečo nenašli, alebo chcete podrobnejšie detaily, neváhajte ma kontaktovať telefonicky alebo cez formulár

Kedy je najlepšie objednať sa na tehotenské fotenie?

Pri každom fotení platí, že ak chcete mať istotu termínu, je dobré sa objednať vopred.  Pri tehotenskom fotení stačí okolo 20.teho týždňa tehotenstva. Ak to bude v mojich silách, tak samozrejme rada vás vezmem aj keď ste sa pozabudli alebo rozhodli až na “poslednú chvíľu”.

Kedy je najvhodnejší čas na tehotenské fotenie?

Ideálny čas na fotenie s bruškom je medzi 28. -33. týždňom tehotenstva. Vtedy je  bruško väčšinou už pekne veľké, ale ešte vás neobmedzuje. Žena je v tomto období väčšinou plná energie a nadšenia, láska a očakávanie z nej priam žiaria. Je to ale individuálne, dôležité je, aby bruško bolo už pekne guľaté, ale ešte nie moc obrovské.
Dá sa fotiť samozrejme aj neskôr, dokonca aj okolo konca tehotenstva, len treba už počítať s obmedzeniami.  Bruško je vtedy už dosť veľké a mamičky sa zvyknú citiť nekomfortne. Môže sa vám aj  ťažšie dýchať, či polohovať, dokonca  niektoré polohy môžu byť aj nezvládnuteľné.  Vždy ale vieme nájsť spôsob ako nafotiť krásne zábery a spomienky aj v tomto období tesne pred pôrodom.

Kde prebieha fotografovanie?

Fotiť môžeme v ateliéri alebo vonku v prírode.
Ateliér je vhodný na intímnejšie zábery alebo jednoduché, čisté tehotenské fotografie, kde vyniknú krivky a krása vášho tehotenského bruška. Taktiež je vhodný na fotenie počas zimy, alebo keď počasie nedovoľuje fotiť vonku. Môj ateliér je rodinného typu. Vieme nafotiť útulné romantické fotky, plné nehy a lásky. Zároveň mám v ateliéri aj biele a čierne pozadie. Na nich sa snažím fotiť minimalistické zábery, čisté, jemné a decentné.
Fotenie vonku je možné kedykoľvek počas roka, ak to počasie dovoľuje. Ideálne je fotiť pred západom slnka, kedy je krásne svetlo a dodáva fotkám rozprávkovú romantickú atmosféru. Konkrétnu lokalitu vyberieme spoločne pred fotením. Môžeme ísť do mesta, do parku, na známe miesta alebo niekde do lesa či do prírody, kde nás nikto nebude rušiť.  Vieme využiť aj lokality, ktoré sú  vaše obľúbené alebo vieme ísť na úplne neznáme  miesto a objavovať niečo nové. Závisí len od vás, kde sa budete cítiť dobre a uvoľnene.

Ako dlho trvá tehotenské fotenie?

Tehotenské fotenia realizujem cez pracovné dni, v čase podľa dohody. Samotné fotografovanie trvá väčšinou 1-2 hodiny, závisí od vybraného balíčka. A tiež od veľkosti a zloženia  rodiny,  ktorá sa fotí. Dlhšie bude trvať fotenie s veľkou rodinou alebo s malými deťmi, tak isto dlhšie trvá fotenie v ateliéri, keď sa mamička prezlieka do viacerých outfitov. Vonku fotíme väčšinou v jednom oblečení, ale variácie vieme urobiť rôznymi doplnkami (šatka, svetrík, kabátik, čelenka, rozpustené vlasy alebo v gumičke…) Rôznorodé fotky vznikajú aj zmenou svetla počas fotenia, či využitím rôznych zákutí v danej lokalite.

Čo si máme obliecť ?

Výber oblečenia je veľmi dôležitý. Okrem všeobecne platnej zásady farebne sa zladiť s partnerom či celou rodinou, treba myslieť aj na to, že chceme zviditeľniť a prezentovať hlavne rastúce bruško. Rovnako treba brať do úvahy aj to, kde budeme fotiť, či v ateliéri alebo vonku v prírode.
Bez ohľadu na miesto fotenia sú na tehotenské fotografovanie vhodné dlhé obtiahnuté ale aj padavé šaty, ktorými sa dá zvýrazniť tvar bruška. Výbornou voľbou môže byť aj obtiahnuté tričko, tielko doplnené svetríkom, bolerkom alebo bundičkou, voľná biela košeľa a rifle, sukňa pod bruško, alebo legíny, či obtiahnuté kraťasky.
Vždy voľte radšej jednoduché jednofarebné oblečenie. Na fotenie vonku sú vhodné biele, svetlé, pastelové alebo zemité farby (závisí aj od miesta fotenia).
Do ateliéru sa hodia biele, svetlé farby, ale môže byť aj iná farba, ktorá urobí kontrast s pozadím, dokonca aj čierna. (Do prírody by som čiernu neodporúčala). Navyše v ateliéri veľmi pekne ukážu fotky v spodnom prádle bielej, telovej alebo čiernej farby, hodí sa aj čipkované prádlo či elegantné body.

Veľmi podstatné je, aby ste pred fotením nemali oblečené nič, čo vám urobí otlačky na tele a hlavne na brušku. V deň fotenia teda nenoste ponožky s tesnou gumičkou, úzke podprsenky, veľmi priliehavé prádlo, pančuchy alebo tehotenské nohavice cez bruško.
V prípade,  že sa neviete rozhodnúť, alebo si nie ste istá, či je vaša voľba vhodná, rada vám poradím a vyberieme styling spolu.
Zopár šiat mám k dispozícii aj u mňa v ateliéri, môžete si ich bezplatne zapožičať.

Ako si vyberiem fotky po fotení?

Do 5 pracovných dní po fotení vám pošlem mail s náhľadovou galériou. Náhľady sú neretušované fotky, ktoré slúžia len na výber záberov k ďalšiemu spracovaniu. V maili budú aj pokyny, ako si vybrať a ako mi zaslať váš výber.
Dovolím si upozorniť, že neupravené zábery neposkytujem. (Na fotografie sa vzťahujú autorské práva, preto je ich akákoľvek úprava zakázaná. Neupravené fotografie (náhľady) sú výhradným vlastníctvom fotografa a je zakázané ich klientom  akokoľvek zverejňovať, zdieľať alebo upravovať.) V prípade, že sa vám páči viac fotografií, ako je v objednanom balíčku, je  možné dokúpiť zábery nad rámec objednaného balíčka.

Ako dlho trvá spracovanie fotografií?

Aktuálne je doba spracovania 8 týždňov. Snažím sa spracovať čo najskôr, ale je lepšie ak počítate s tými cca 2 mesiacmi. Výnimočne sa môže doba predĺžiť, a to v prípade nepredvídaných udalostí, ktoré neviem ovplyvniť, ako napr. choroba a pod.

Čo je zahrnuté v tehotenskom fotení?

Vo všeobecnosti  je v tehotenskom fotografovaní zahrnuté samotné fotenie v 1-3 stylingoch, retušovanie a tlač vybraných fotografií, a odovzdanie elektronicky alebo na usb.  Konkrétne to závisí od výberu balíčka. Detaily nájdete v cenníku pri informáciách o balíčkoch.

Pokiaľ fotím celú rodinu aj s deťmi, zvyknem fotiť na začiatku spoločné  rodinné fotky, fotografie súrodencov s mamičkou a až potom párové a sólo portréty. Deti totiž nevydržia dlho sa sústrediťa tak po nafotení spoločných záberov môže ísť otecko s deťmi sa pohrať von alebo sa im venovať v ateliéri.