Rodinné fotenie


Možno si kladiete otázku, prečo máme ísť v dnešnej dobe k fotografovi, keď máme mobil a milión fotiek z každého momentu v ňom. 

Odpoveď je jednoduchá, fotky z mobilu nikdy nenahradia spomienky profesionálne vytvorené fotografom. Tým nechcem povedať, že mobilom nemáme fotiť. Práve naopak,využite každú chvíľu, hlavne kým sú deti maličké, aby ste mali čo najviac spomienok na toto krátke obdobie.  Ale aj kvalitná profesionálna fotografia by mala byť súčasťou rodinného albumu. Áno, mobilové fotky sú dnes už kvalitou na vysokej úrovni, a možno dokonca niekedy aj lepšie ako surová fotka v zrkadlovke, ale dobrý detský fotograf zachytí momenty, ktoré s mobilom tak ľahko nezachytíte. Navyše deti sa často na fotení správajú inak ako doma, lepšie spolupracujú a lepšie reagujú na fotografa, ako na rodičov, keď ich chcú fotiť. 

Kedy je najlepšie objednať sa na rodinné fotenie a fotenie detí?

Je úplne jedno v akom veku sa deti fotia, v každom veku sú krásne. 🙂 A hlavne, v každom veku sú iné, a teda aj iné typy záberov nafotíme.  Sú rodinky, ktoré sa chodia fotiť pravidelne každý rok, väčšinou na vianoce alebo na narodeniny dieťatka. Ďalej sú také, čo chcú mať pamiatku na prvý rôčik a potom až keď je dieťatko väčšie a sú aj takí, ktorým stačí pamiatka v podobe fotografií len raz.

V každom prípade je dobré fotenie plánovať vopred. Minimálne 2-3 týždne, ideálne mesiac aj dva 🙂  Nuž a špeciálne na vianočné fotenie sa najnovšie objednáva už v septembri 😀 (vianoce fotíme väčšinou október – november). 

Kde prebieha rodinné fotografovanie a fotenie detí?

Fotiť môžeme v ateliéri alebo vonku v prírode, či v meste.  Pri maličkých bábätkách, ktoré ešte nechodia by som odporúčala skôr ateliér. 

Mám rodinne zariadený ateliér, kde vieme nafotiť krásne rodinné fotky plné emócií, lásky, ale aj šantivé alebo srandovné. Hlavne sa snažím zachytiť prirodzenosť detí, skôr momentky, nepózované, ako sa hrajú, ako sa mojkáte, šalíte, ľúbite… Ateliér je  prostredie bezpečné pre bábätká a zároveň príjemné pre rodičov. K dispozícii mám rôzne hračky, dekorácie aj zopár šatočiek na zapožičanie zdarma. Zároveň mám v ateliéri aj biele a čierne pozadie. Na nich sa snažím fotiť minimalistické zábery, čisté a jemné, ktoré pritiahnu pozornosť výlučne na vaše dieťatko. Na bielom pozadí vieme nafotiť aj klasické rodinné portréty. 

Ako dlho trvá rodinné a detské fotenie?

Fotenia realizujem väčšinou cez pracovné dni v dopoludňajších hodinách, výnimočne aj v sobotu. Fotografovanie trvá väčšinou 1-2 hodiny.  S malými bábätkami je to max okolo hodinky, často aj menej,  pretože dlhšie ani nevydržia. Väčšinou tie najkrajšie a najlepšie zábery nafotíme hneď na začiatku, keď zvyknú detičky pekne spolupracovať, sú uvoľnené a svieže.  Aj preto začínam fotiť s tými zábermi, ktoré sú pre vás najdôležitejšie. Pre niekoho sú to spoločné rodinné fotografie, pre iných zas práve samotné bábätko, či deti spolu.
Pred fotením dohodneme detialy, a zároveň vám napíšem zopár odporúčaní, ako sa čo najlepšie pripraviť, tak, aby fotografovanie bolo pre vás príjemným a nezabudnuteľným zážitkom.

Čo si máme priniesť na fotenie?

Na fotenie si prineste hlavne dobrú náladu, podľa možnosti do ružova vyspinkané detičky a tak trošku trpezlivosti a veľa úsmevu na tvárach všetkých zúčastnených. 🙂  Pokiaľ máte nejaké oblečenie,hračku, alebo inú rekvizitu, bez ktorej si neviete predstaviť fotku vašich detí, prípadne niečo pre vás typické či špecifické, môžete to priniesť so sebou.
Rovnako, ak máte špeciálne požiadavky ohľadne rekvizít, alebo napr. výberu farieb, dajte mi to vedieť vopred, pri dohadovaní termínu vášho fotografovania.

Čo si máme obliecť na rodinné fotenie?

Odporúčam sa farebne zladiť. Ideálne sú jednofarebné svetlé veci, napr. pastelových farieb, bez vzorov a nápisov

Či zvolíte rifle, košeľu, šaty alebo tričko, je to na vás. Dôležité je, aby ste sa cítili pohodlne a uvoľnene, aby ste mali na sebe niečo, v čom sa cítite dobre, či už to bude slávnostný alebo skôr športový či neformálny štýl.

Pokiaľ máte v rodine maličké deti, je dobré mať niečo na prezlečenie pre vás aj pre detičky, pre prípad nehody 🙂 

Ako sa dostanem k fotkám po fotení?

Do 5 pracovných dní po fotení vám pošlem mail s náhľadovou galériou. Náhľady sú neretušované fotky, ktoré slúžia len na výber záberov k ďalšiemu spracovaniu. V maili budú aj pokyny, ako si vybrať a ako mi zaslať váš výber.
Dovolím si upozorniť, že neupravené zábery neposkytujem. (Na fotografie sa vzťahujú autorské práva, preto je ich akákoľvek úprava zakázaná. Neupravené fotografie (náhľady) sú výhradným vlastníctvom fotografa a je zakázané ich klientom  akokoľvek zverejňovať, zdieľať alebo upravovať.) V prípade, že sa vám páči viac fotografií, ako je v objednanom balíčku, je  možné dokúpiť zábery nad rámec objednaného balíčka.

Ako dlho trvá spracovanie fotografií?

Aktuálne je doba spracovania 8 týždňov. Snažím sa spracovať čo najskôr, ale je lepšie ak počítate s tými cca 2 mesiacmi. Výnimočne sa môže doba predĺžiť, a to v prípade nepredvídaných udalostí, ktoré neviem ovplyvniť, ako napr. choroba a pod.

Čo je zahrnuté v rodinnom a detskom fotení?

Vo všeobecnosti  je v rodinnom a detskom fotografovaní zahrnuté fotenie bábätka alebo detičiek, či už samostatne alebo rôzne kombinácie podľa želania,  zábery so súrodencami a rodičmi, retušovanie a tlač vybraných fotografií, a odovzdanie elektronicky alebo na usb.  Konkrétne to závisí od výberu balíčka. Detaily nájdete v cenníku pri informáciách o balíčkoch