Fotenie novorodencov


Fotografovanie novorodencov je jedinečná príležitosť, ako si uchovať spomienky na výnimočné prvé dni života vášho bábätka. Malé bábätká sa menia a sú iné skoro každý deň. Vyrastú rýchlo a je pravdepodobné, že čím budú staršie, tým menej si budete pamätať ako vyzerali, keď boli úplne maličkí. Preto sú novorodenecké fotografie výbornou spomienkou, ktoré vám tieto prvé dni pripomenú a verím, že stále vyvolajú príjemné spomienky a úsmev na perách. 

V rámci novorodeneckého fotenia ponúkam fotenie v ateliéri, u vás doma (za príplatok) alebo v pôrodnici Agel Košice – Šaca.

Často si pýtate viac dôležitých informácií o novorodeneckom fotografovaní. Pokúsim sa vám zodpovedať na najdôležitejšie otázky.  Ak chcete vedieť ešte viac, neváhajte ma kontaktovať cez formulár

Kedy je najlepšie objednať sa na novorodenecké fotenie?

Je dobré si rezervovať termín už vopred, ešte kým je bábätko v brušku. Čím skôr, tým lepšie pre vás. Pokojne môžete už aj v druhom trimestri.
Nebojte sa, že neviete, kedy sa presne bábätko narodí. Stačí mi napísať váš predpokladaný termín pôrodu. Konkrétny termín fotenia dohodneme a detaily doladíme, keď sa bábätko narodí.

Čo ak som sa o novorodeneckom fotení dozvedela až tesne pred alebo po pôrode?

Nevadí, napíšte mi aj tak. Je síce pravda, že počet termínov na fotenie mám obmedzený, ale snažím sa vyjsť v ústrety aj takýmto mamičkám, a ponúknuť najbližší voľný termín.

Kedy je najvhodnejší čas na fotenie novorodencov?

Najvhodnejší čas pre fotenie novorodeniatok je do 14 dní veku bábätka, ideálne keď má 6-10 dní. Vtedy sú bábätká väčšinou ešte dosť spavé, tvárne, dobre sa polohujú a nezvyknú reagovať na dotyk a manipuláciu. Čím je bábätko staršie, tým sa viac budí, menej spinká, chce byť viac hore.

Kde prebieha fotografovanie novorodencov?

Najčastejšie prebieha fotenie novorodencov v ateliéri v centre Košic, kde mám všetky  podmienky prispôsobené potrebám bábätiek (teplo, priestor, rekvizity, svetlo). Je možné aj fotenie u vás doma, za príplatok.  V rámci spolupráce s Nemocnicou Agel Košice – Šaca ponúkam aj fotenie priamo v pôrodnici. 

Ako dlho trvá novorodenecké fotenie?

Novorodenecké fotenia realizujem väčšinou cez pracovné dni v dopoludňajších hodinách, výnimočne aj v sobotu. Fotografovanie trvá väčšinou 3-4 hodiny. Nakoľko je pre mňa veľmi dôležité pohodlie bábätka a každé bábätko je iné, nedá sa odhadnúť čas fotenia presne. Všetko je prispôsobené potrebám bábätka. Kŕmenie, prebaľovanie, uspávanie, všetko vyžaduje istý čas a trpezlivosť, preto sa čas fotenia môže natiahnuť. Počas fotografovania je samozrejme možné bábätko nadojčiť alebo nakŕmiť, či prebaliť.
Pred fotením vám pošlem odporúčania, ako sa čo najlepšie pripraviť, tak, aby fotografovanie bolo pre vás aj bábätko príjemným a nezabudnuteľným zážitkom.
Aj väčšie rodinky sú vítané. Kým ja fotím bábätko, deti aj rodičia môžu využiť na hranie či oddych pohovku v ateliéri alebo ísť na prechádzku von. Navyše v neďalekom okolí je niekoľko ihrísk, kde môže ísť otecko s deťmi sa pohrať.

Čo si máme priniesť na fotenie?

Najdôležitejšie je priniesť bábätko 🙂
Na fotenie používam vlastné rekvizity, čelenky, zavinovačky, dečky…takže okrem plienok a hygienických potrieb pre bábätko nič nosiť nemusíte.
Pokiaľ ale máte nejaké oblečenie alebo hračku, bez ktorej si neviete predstaviť fotku vášho bábätka, prípadne je to pre vás niečo špecifické, môžete to priniesť so sebou.
Rovnako, ak máte špeciálne požiadavky ohľadne rekvizít, alebo napr. výberu farieb, dajte mi to vedieť vopred, pri dohadovaní termínu vášho fotografovania.

Čo si máme obliecť na novorodenecké fotenie?

Odporúčam sa farebne zladiť. Ideálne sú jednofarebné svetlé veci, napr. pastelových farieb, bez vzorov a nápisov. Tiež je dobré mať niečo na prezlečenie pre prípad nehody bábätka 🙂
Podrobnejšie pokyny, ako sa pripraviť a čo si priniesť dostanete mailom pred fotením.

Ako sa dostanem k fotkám po fotení?

Do 5 pracovných dní po fotení vám pošlem mail s náhľadovou galériou. Náhľady sú neretušované fotky, ktoré slúžia len na výber záberov k ďalšiemu spracovaniu. V maili budú aj pokyny, ako si vybrať a ako mi zaslať váš výber.
Dovolím si upozorniť, že neupravené zábery neposkytujem. (Na fotografie sa vzťahujú autorské práva, preto je ich akákoľvek úprava zakázaná. Neupravené fotografie (náhľady) sú výhradným vlastníctvom fotografa a je zakázané ich klientom  akokoľvek zverejňovať, zdieľať alebo upravovať.) V prípade, že sa vám páči viac fotografií, ako je v objednanom balíčku, je  možné dokúpiť zábery nad rámec objednaného balíčka.

Ako dlho trvá spracovanie fotografií?

Aktuálne je doba spracovania 8 týždňov. Snažím sa spracovať čo najskôr, ale je lepšie ak počítate s tými cca 2 mesiacmi. Výnimočne sa môže doba predĺžiť, a to v prípade nepredvídaných udalostí, ktoré neviem ovplyvniť, ako napr. choroba a pod.

Čo je zahrnuté v novorodeneckom fotení?

Vo všeobecnosti  je v novorodeneckom fotografovaní zahrnuté samotné fotenie bábätka v 1-3 stylingoch, zábery so súrodencami a rodičmi, retušovanie a tlač vybraných fotografií, a odovzdanie elektronicky alebo na usb.  Konkrétne to závisí od výberu balíčka. Detaily nájdete v cenníku pri informáciách o balíčkoch.

Čo je to FRESH 48?

Je to fotografovanie vášho bábätka v prvých dňoch života, ideálne ešte v pôrodnici, prirodzeným, autentickým, nestylovaným spôsobom. Ide o reportážne fotenie, kde vyniknú emócie, autentickosť okamihov a všetko, čo čerstvo narodené bábätko robí krásnym. Bábätko nepolohujem, snažím sa zachytiť lásku, prvé dotyky,  prvé pohľady, prvé stretnutia s rodinou či súrodencami.
Fotenie v pôrodnici je  podmienené pobytom na nadštandarde. Pri tomto fotení dostávate všetky dobré fotky, cca 20-40ks, elektronicky aj vytlačené. Keďže ide o prirodzené fotenie, nie je potrebná žiadna špeciálna príprava bábätka ani rodiny.
Je potrebné sa objednať vopred a hneď po pôrode ma kontaktovať, aby som vedela naplánovať fotenie a prísť za vami čo najskôr.

Všetko o fotení v pôrodnici Agel Košice – Šaca

Fotenie prebieha v seminárnej miestnosti na prvom poschodí priamo v nemocnici, ešte počas pobytu mamičky na šestonedelí. Je dobré, keď sa mamička objedná ešte počas tehotenstva, zapíšem si predbežný termín pôrodu a počítam v tom čase s fotením. Presný termín fotenia dohadujem s mamičkou hneď po pôrode. Ideálne, keď mi do 24h dáte vedieť, sms správou, že bábätko je už tu. Je totiž potrebné rezervovať miestnosť. A tiež preto, aby som mohla naplánovať fotenie tak, aby som mala dostatok času pre Vás a Vaše bábätko.
Fotenie trvá približne pol hodinu až 1 hodinu. Nakoľko je pre mňa veľmi dôležité pohodlie a bezpečnosť bábätka, nedá sa odhadnúť čas fotenia presne. Počas fotenia je samozrejme možné bábätko nakojiť alebo nakŕmiť, či prebaliť.
Na fotenie používam vlastné rekvizity, čelenky, zavinovačky, dečky… skrátka, prinesiem všetko, čo je potrebné. Vás by som len chcela poprosiť, aby ste v deň fotenia nedávali bábätku tesné čiapočky, ani nezapínali plienočku natesno, aby pokožka bábätka nebola otlačená. Tiež vás prosím, aby ste informovali sestričky na oddelení o tom, že idete na fotenie.